Як поширюється рак у світі

4 лютого у світі відзначали всесвітній день боротьби з раком. Мета – популяризація інформації та боротьба зі стереотипами, пов’язаними з цією страшною хворобою.

Різні види раку є однією з основних причин смертності у всьому світі. На лікування раку витрачають мільярди доларів.

Про рак відомо, що це не одна хвороба, а, принаймні, 200 – при чому кожна з них має свої симптоми, методи діагностики та лікування.

Всесвітня організація охорони здоров’я вважає, що число випадків захворювання на рак зросте у найближчі 20 років на 70%.

Що це означає для людства?

Як вважають британські онкологи, перелік найбільш розповсюджених видів раку мало змінився за останні 40 років.

Чотири найбільш розповсюджених види раку – легенів, грудей, кишківника та простати – складають 42% усіх випадків захворювань на рак у всьому світі.

Такі дані наводить проект Globoscan, який є базою даних, яку веде Міжнародна асоціація реєстрації раку.

ЖИТТЯ З РАКОМ

169,3 млн років здорового життя втрачені через рак у світі

  • 32,6 млн людей живуть з раком у світі (це ті, хто залишався у живих наприкінці 2012 р. і кому поставили діагноз упродовж 5 років до цього, це – остання доступна статистика)

Рак легенів є найбільш розповсюдженим видом раку у чоловіків у всьому світі, у той час як рак грудей найбільш розповсюджений у жінок.

Остання доповідь Всесвітньої організації охорони здоров’я свідчить, що більше 60% нових випадків захворювань реєструють у країнах Африки, Азії, Центральної та Південної Америки.

70% усіх смертей від раку у світі трапляються саме у цих регіонах.

Проте захворюваність на рак не обов’язково корелюється із загальним рівнем смертності у конкретних країнах. У деяких регіонах є більше ресурсів для лікування хворих на рак та покращення шансів на виживання.

Наприклад, Європа та Північна Америка мають нижчу смертність від раку у порівнянні із загальним числом хворих, у той час як Азія та Африка мають більше число випадків летального закінчення ракових захворювань.

TOP-5 КРАЇН

З НАЙВИЩИМ РІВНЕМ ПОШИРЕННЯ РАКУ

1. Данія

338,1 на 100 тисяч

  • 2. Франція 324,6
  • 3. Австралія 323,0
  • 4. Бельгія 321,1
  • 5. Норвегія 318,3
Thinkstock

Якщо розглядати кількість випадків захворювання на рак у країнах, найбільш високий рівень захворювання для чоловіків та жінок фіксується у Данії, де у 2012 році зафіксували показник 338 захворювань на 100 тисяч людей.

За нею йдуть Франція, Австралія, Бельгія, Норвегія, США, Ірландія, Корея, Нідерланди та Нова Каледонія.

РАК та РОЗВИТОК

57% всіх випадків трапляються в менш розвинених країнах, хоча рак і вважають проблемою більш розвиненого світу. 43% всіх випадків раку у світі трапляються в промислово розвинених країнах. На Близькому Сході найгірші показники в Ізраїлі, який займає 19 місце у списку з 50 країн.

 

ФАКТОРИ РИЗИКУ ВИНИКНЕННЯ РАКУ

Третина усіх смертей від раку трапляються, коли наявні 4 основні фактори ризику

  • 1. Куріння
  • 2. Специфічне харчування та ожиріння
  • 3. Споживання алкоголю
  • 4. Брак фізичної активності

Споживання алкоголю є найбільш розповсюдженою причиною смерті у Європі та Америці, а нездорове харчування та надмірна вага стають дедалі вагомішими чинниками ризику у країнах з низьким рівнем прибутків населення.

МАЙБУТНЄ РАКУ

Що пророкують експерти

70% зростання у наступні два десятиліття у кількості нових випадків раку в усьому світі

  • 21,4 млн нових пацієнтів до 2032 року (порівняно з 14,1 млн у 2012 році)

Крім того, інфекції відповідальні за 18% випадків захворювань на рак у глобальних масштабах, а у більш бідних регіонах цей відсоток набагато вищий.