Чи вдалося знайти панацею від раку?

Британські медики повідомили про два нових лікарських засоби від раку, які при одночасному застосуванні зменшують розмір пухлин у 60% пацієнтів. Причому мова йде про меланому, що є найбільш серйозною формою раку шкіри. Чи означає це, що лікарі навчилися, комбінуючи препарати, досягати максимальних результатів?

І, може статися, людство, нарешті, перемогло онкологічні захворювання?

Якщо у вас занадто мало часу, щоб читати далі, то коротка відповідь на ваше запитання: “Ні, не перемогло”.

Але відбувається щось дивне: на наших очах імунотерапія виходить з підліткового віку і починає приносити перші плоди.

Вона не стане універсальним засобом, але буде мати величезне значення в поєднанні з хіміотерапією, променевою терапією і хірургічним втручанням.

Внутрішня варта

Імунна система є нашим вбудованим захисником, який позбувається всього чужорідного.

При цьому у неї є механізми блокування і гальмування, щоб не допустити ураження власних здорових тканин (у випадку з аутоімунними хворобами на зразок розсіяного склерозу саме ці механізми дають збій).

Але ракові клітини є ушкодженою матерією, яка часто зберігає функції вихідної тканини і може маскуватися під нормальну, вводячи в оману захисні системи організму.

Це все одно, наче б уражені раком клітини кричали імунній системі: “Проходьте повз, тут немає нічого цікавого, все в порядку!” Тільки це спілкування відбувається у формі хімічних реакцій – за допомогою генерації протеїну на поверхні клітини, якого достатньо, щоб “заспокоїти” клітини імунної системи.

Імунні препарати діють подібно рукавицам, за допомогою яких ми дістаємо гаряче деко з духовки: вони не дають клітинам імунної системи зіткнутися з клітинами ураженої тканини і зафіксувати наявність протеїну. В результаті імунна система не робить фатальної помилки і не ігнорує злоякісну пухлину.

Дослідження в сфері імунотерапії в контексті лікування онкологічних захворювань тривають вже давно, але в заголовки новин потрапили тільки зараз – після доповіді групи британських медиків на засіданні Американського товариства клінічної онкології.

Міжнародні клінічні випробування на 945 пацієнтах виявили, що препарати іпілімумаб (ipilimumab) і ніволумаб (nivolumab), застосовувані в поєднанні один з одним, викликали припинення росту пухлин при меланомі в 58% випадків на термін до року.

Проблиски надії

Буквально за два дні до засідання Американського товариства клінічної онкології стали відомі результати іншого дослідження: з’ясувалося, що імунні препарати допомогли в два рази збільшити тривалість життя пацієнтів з раком легенів.

null

Меланома вбиває 2000 британців щороку

Є вже й інші, менш масштабні, дослідження, що показують, що імунотерапія допомагає при різних видах пухлин.

Приголомшливо? Безумовно, так. Панацея? На жаль, ні.

“Ви могли б подумати, що онкологічні захворювання стануть виліковними вже завтра. Але ні, цього не станеться. Нам ще багато чому треба навчитися”, – говорить професор Кароль Сікора з Букінгемського університету.

Що ж змушує фахівців сумніватися в універсальних здібностях імунотерапії перемагати рак?

  • Для початку, ці ліки не діють на всіх пацієнтів однаково. Деякі люди демонструють відмінну динаміку, деякі просто позитивну, інші не реагують взагалі. Причини цього незрозумілі. Може бути, злоякісні пухлини уразливі лише в певні і нетривалі відрізки свого розвитку? Можливо, вся справа в кількості і якості протеїну, виробленого пухлинами на поверхні своїх клітин? Сучасна наука поки не знає.
  • Крім цього, імунна терапія дуже дорога, а значить, великою проблемою стане максимально швидке визначення тих пацієнтів, які демонструють позитивний відгук на препарати – щоб не концентруватися на тих, кому вони не допомагають.
  • Ще одне велике питання – довгострокові побічні ефекти. Чи збільшує застосування таких препаратів ризик виникнення аутоімунних захворювань? Поки що складається враження, що побічні ефекти мають місце лише під час лікування. Але тривалих досліджень здоров’я пацієнтів, які проходили таке лікування, поки просто немає.
  • Важливо відзначити, що на даному етапі є серйозні дослідження лише того, як діють імунні препарати при меланомі і раку легенів. Дослідження за участю інших ракових хворих знаходяться ще на початкових стадіях.

Так що, навряд чи останні повідомлення британських медиків свідчать про несподіваний прорив в лікуванні онкологічних хворих. Ми поки лише робимо перші серйозні, “дорослі” кроки у сфері імунотерапії, які дають нам підстави підживлювати певні надії на майбутнє.

І це дійсно чудово, навіть якщо поки що і не панацея.

 

Стаття взята з сайту BBC Україна.

http://www.bbc.com/ukrainian/health/2015/06/150601_cancer_treatment_prospects_yg